• FILIP MATĚJKA (Jiří Peroutka) 47. minuta
  • FILIP MATĚJKA (Marcel Juráň) 57. minuta
  • JAN BULÍN (Patrik Bulín, Jiří Peroutka) 60. minuta
  • PETER PUCHER ml. (Filip Matějka, Jiří Peroutka) 60. minuta

Základní část 2. hokejové ligy je minulostí. Hráči Moravských Budějovic uzavřeli základní část domácím zápasem 36. kola s nepříjemným týmem HC Lední Medvědi Pelhřimov. Na vývoji utkání i jeho návštěvnosti se zásadně podepsaly dva faktory, a to nedůležitost utkání a třeskuté mrazy. Na utkání si našlo cestu jen 341 nejvěrnějších diváků a i soupeř dorazil vcelku oslaben. Ač tomu začátek utkání nenasvědčoval, tak Lední Medvědi nakonec odjížděli s vysokým dvouciferným přídělem. Nutno říci, že za sympatický výkon si asi takovou nálož ani nezasloužili, neboť i za velice nepříznivého stavu se nevzdávali a snažili se hrozit z rychlých brejků.

Začátek zápasu se nesl především v režii nepřesných přihrávek domácích, kteří právě na těchto nepřesnostech ztráceli možnost založit si nebezpečnější útočné šance. Veškerých nepřesností ihned využívali k rychlému protiútoku hosté. První střelu si právě po jednom takovém protiútoku připsal Stanislav Kaminski, ale Jan Brož byl pozorný. Domácí se ke střele dostali až po minutě hry, kdy Jiří Peroutka zkoušel pozornost bývalého spoluhráče Romana Šoustala střelou od modré čáry, ale bez úspěchu. Na začátku 4 minuty musel Jan Brož krýt další střelu z brejku hostů, kterou na něj vyslal Vladimír Oščádal. V polovině 4 minuty dostali domácí možnost první přesilové hry, ale z této se jim skórovat nepodařilo i přes obrovskou šanci Petra Krutiše, který nedokázal zpracovat neposlušný puk poskakující před odkrytou klecí hostů a nakonec nastřelil jen boční konstrukci brány. Neujala se ani střela Romana Čermáka, která skončila v klíně gólmana hostí. Již v polovině 7 minuty dostali domácí další možnost přesilové hry, ale tato se jim hrubě nepovedla, kdy vůbec nedokázali rozpohybovat soupeřovu obranu a tím se dostat k nějaké nebezpečné střele. Za celou přesilovou hru se domácím podařilo vystřelit jen jednou z hole Jiřího Wasserbauera, ale nejednalo se o nijak nebezpečný pokus, se kterým si bez problému poradil Roman Šoustal. Na začátku 10 minuty se k obrovské šanci dostali hosté. Po dalším rychlém protiútoku se sám před Jan Brože prodral Aleš Heinrich, ale strážce domácí svatyně byl v tomto souboji úspěšnější. Krátce po této šanci dostali první výhodu přesilové hry i hosté, ale hráči Žihadel zvládli oslabení již klasicky dobře a soupeři povolili jen jednu střelu, která byla navíc sražena mimo bráno a David Horký se dokonce dostal do obrovské šance, ale gólman host svůj tým podržel. David Horký se do další příležitosti dostal i po skončení přesilové hry hostů. V polovině 13 minuty se mu podařilo probojovat až před bránu hostí, ale vyrážečka Romana Šoustala opět nedovolila změnu skóre. Následovalo však alespoň vyloučení hostů a domácím se tak naskytla další možnost přesilové hry. Tentokrát již konečně s úspěšným koncem, neboť těsně před vypršením trestu hostí v čase 14:23 dostal Petr Krutiš přesnou přihrávku před odkrytou klec a pro tak zkušeného borce již nebyl problém rozjásat své fanoušky – 1:0. Jásot domácích fandů po prvním gólu ještě skoro nestačil utichnout a domácí borci měli opět ruce nad hlavou a slavili další branku. V čase 15:02 našel Jan Bulín přesnou přihrávkou mezi kruhy stojícího Jana Saláka, který se pohotově zorientoval a přesnou střelou pod horní tyč zvyšoval svojí první brankou ve žluto-černém dresu náskok domácích – 2:0. Stadion tedy v krátkém časovém sledu bouřil podruhé. Fanoušci ještě ani nestačili schovat placatky do kapes a opět se mohlo jásat. V čase 16:34 našel Petr Krutiš před bránou Davida Horkého, který si počkal na pohyb gólmana soupeře a pak mu poslal puk mezi betony až do sítě – 3:0. Na konci 18 minuty se mohlo skóre měnit znovu, když se Filip Matějka dostal do samostatného úniku, který řešil vcelku originálním způsobem, neboť těsně před gólmanem hostí si dovolil udělat otočku a pokusil se puk zasunout do odkrytého rohu brány, ale Roman Šoustal i s trochou štěstí tentokrát odolal. Do konce třetiny se již skóre neměnilo a domácí tak odcházeli rozmrznout za příznivého třígólového náskoku.

Do druhé třetiny vlétli živěji domácí borci, kteří se již od začátku snažili navýšit své vedení. Již po 20 vteřinách hry střílel Filip Matějka, ale s jeho pokusem neměl gólman hostí problémy. Zato s krásnou tečí Marcela Juráně o pár vteřin později se již vcelku zapotil, ale i tak z toho branka nebyla. Gólové radosti si domácí užili až v čase 23:48, kdy v útočném pásmu rozjeli velice pohlednou akci několika rychlých přihrávek, kdy puk po ose Roman Čermák, Peter Pucher starší doputoval až k Filipu Matějkovi, který přesnou střelou vymetl roh brány Ledních Medvědů – 4:0. Na začátku 26 minuty dostali další výhodu přesilové hry hosté, ale hráči Žihadel soupeře opět k ničemu nepustili. Přesilová hra hostí se nakonec protáhla o další dvě minuty, neboť Ladislav Rytnauer, který se vracel z trestné lavice, se ihned po jejím opuštění dostal do kontaktu se soupeřem a rozhodčí jej nekompromisně poslal zpět. V této přesilové hře se již hosté dostali ke třem střeleckým pokusům, ale Jan Brož byl pozorný. Nejprve si poradil se dvěma střelami od modré z hole Vladimíra Porta a následně i střelou Dominika Kasalého z mezikruží. Po jeho střele se však domácím podařilo dostat do protiútoku a Marcel Juráň protlačil puk až na Jana Bulína, který v čase 28:27 protlačil puk až do brány a domácím se tak podařilo zvýšit skóre i v oslabení – 5:0. V čase 29:45 se k nebezpečné střele dostal David Čermák, který v sezoně nastoupil i za Žihadla, ale při jeho střele Jan Brože zachránila tyč. K podobné situaci došlo o necelé dvě minuty později i na druhé straně po střele Marcela Juráně. V čase 31:48 byli konečně za sympatický výkon odměněni i hosté. Tentokrát se jim již podařilo z hole Tomáše Mejzlíka (mimochodem taktéž loni oblékajícího dres Žihadel) snížit skóre – 5:1. Po gólu hostí domácí přidali na úsilí a byla z toho například pěkná střela Jana Bulína, který zkoušel přízemní střelou překvapit, ale betony gólmana hostí byly na místě. Do krásné šance se dostal i kapitán domácích Peter Pucher, který sám před Romanem Šoustalem volil střelu do horního rohu, ale rameno gólmana hostí bylo opět proti změně skóre. Závěr druhé třetiny ale opět patřil domácím. V čase 39:26 našel přesnou přihrávkou zpoza branky Petr Krutiš svého spoluhráče Davida Horkého a ten se většinou nemýlí – 6:1. Jen o 13 vteřin později dostal přesně namazáno i Filip Matějka, který z pravého kruhu napřáhl a propálil vše, co mu stálo v cestě – 7:1. To byla hodně krutá sprcha pro hosty a ti tak museli do šaten odcházet s hrozivým brankovým odstupem.

Do třetí třetiny již vstoupili hosté odevzdanější, ale rozhodně neváhali dát poslední síly do rychlých protiútoků. Každopádně v osobních soubojích již tolik domácí borce netrápili a ti se tak v úvodu třetiny dostávali do nebezpečných šancí. Nejprve se po minutě hry dostal do obrovské šance Jan Salák, který krásně střílel poté, co se dostal sám před bránu hostí, ale Roman Šoustal fantastickým zákrokem bránu uhájil. Poté si na přelomu 43 a 44 minuty poradil postupně s pokusy Davida Horkého, Marcela Juráně i šikovnou tečí kapitána Petera Puchera. Na druhé straně Jan Brož mrzl až do konce 45 minuty, kdy jej konečně rozehřál svým pokusem Martin Buchta. Z následného protiútoku domácích se však již zrodila další změna skóre. Domácí sice při protiútoku ztratili puk, ale David Horký následně vystihl rozehrávku obránců hostí a v čase 44:57 již trestal přesnou střelou do sítě a zkompletoval tak svůj hattrick – 8:1. O minutu později, přesněji v čase 45:58 se druhé branky dočkali i hosté, kterým se domácí hráče podařilo uzavřít v jejich obranné třetině a výsledkem toho byla branka z hole Tomáše Mejzlíka8:2. Jenže neuběhal ani minuta hry a v čase 46:56 kompletoval svůj další hráč ve žluto-černém dresu. Jiří Peroutka našel přesnou přihrávkou Filipa Matějku, který prudkou střelou pod horní tyč branky hostí dovršil svůj hattrick a navýšil celkové skóre zápasu – 9:2. Jestliže po 8. gólu se z tribun občas ozvalo deset, deset, tak nyní již celý stadion napjatě čekal, zda magická desítka opravdu padne. Vypadalo to však, že se nikomu ten 10. gól dát nechce. Do šancí se spíše dostávali hráči Pelhřimova, kteří chtěli skóre ještě alespoň trochu zmírnit. Jan Brož byl ale pozorný a postupně likvidoval pokusy Aleše Heinricha, Dominika Kasalého či Davida Čermáka. Na straně domácích vzala útočný prapor do rukou alespoň rodina Pucherových. Nejprve střílel pěkně od modré Peter Pucher mladší a později i z mezikruží Peter Pucher starší, ale ani jeden z nich neuspěl. Domácí se nakonec přeci jen dočkali zakulacení skóre a postaral se o to ten nejpovolanější. Miláček domácího publika Filipa Matějka se dostal do přečíslení 2 na 1 s Marcelem Juráněm, který nahrával a Filip Matějka přesnou střelou mezi betony splnil svým čtvrtým gólem přání celého stadionu – 10:2. Do konce třetiny již se hra nesla v režii domácích a hosté již jen dohrávali. V poslední minutě se prvního gólu nejen v dresu Žihadel, ale i seniorském hokeji, dočkal další benjamínek v týmu. V čase 59:10 se po sérii rychlých přihrávek na ose Jiří Peroutka a Filip Matějka ocitl v dobré střelecké pozici Peter Pucher mladší a pohotovou střelou rozvlnil poprvé sít soupeře – 11:2. V čase 59:41 se o poslední změnu skóre postarali velice aktivní bratři Bulínovi. Patrik Bulín našel přesnou přihrávkou svého bratra Jana Bulína, který rychlou střelou rozvlnil síť naposledy v tomto utkání – 12:2.

Hráči Žihadel tak skvěle zakončili základní část a s posíleným sebevědomím mohou začít kruté boje v play-off, které zahajujeme domácím zápasem již tuto sobotu 3.3.2018 od 17 hodin zápasem proti Kohoutům z Tábora. Takže všichni na značkách. Mráz již má polevit a každý hlas bude potřeba. Oblečte žluto-černé a s celou rodinou na stadionu. Teď skončila legrace a začínají boje, na které se celý rok připravujeme.