• Křenek (Dostál) 53. minuta
  • Hron 54. minuta
  • Rozhodující nájezd - Man 61. minuta

Komentář zápasu

Druhé přípravné utkání, poslední na „domácím“ ledu, sehrála Žihadla ve středu 5. 9. 2012 s druholigový Žďárem nad Sázavou.

Domácí byli zpočátku utkání aktivnější a po zásluze se ujali vedení, když již ve 4. minutě uvolnil Petr Zahradník před brankou Romana Bartáka, který otevřel gólový účet zápasu. Poté jejich aktivita lehce opadla také díky vyloučení Marcela Hrbáčka. Po přestátém oslabení se hra vyrovnala a drobné šance na obou stranách likvidovali bezchybní brankáři. O vzruch se postarali až ve 13. minutě Jiří Oliva s Davidem Křenkem. Prvně jmenovaný skvěle přihrál od brankové čáry volnému Davidu Křenkovi a ten střelou do šibenice rozjásal všechny příznivce moravskobudějovických hokejistů. Z dvoubrankového vedení se domácí neradovali dlouho, neboť již po dvou minutách prostřelil Bošku Jan Ludvík. Od tohoto okamžiku byla hra rozháraná a útočné snahy obou týmů končily na obranných modrých čarách. Jedinými změnami v zápisu o utkání byla vyloučení na obou stranách.

Druhá třetina začala stejně jako první útočnou aktivitou domácího týmu a stejně jako v předchozím hracím období byla narušena vyloučením domácího hráče, tentokrát Davida Křenka. Na rozdíl od první třetiny a ke smůle domácích Žihadel hosté přesilovku využili a gólem Jana Kočana srovnali skóre. Inkasovaná branka domácí hráče nabudila a vrhli své síly do útoku. Tlaku Žihadel odolávali hosté s vypětím všech sil, také i pomocí nedovolených zákroků. Za jeden z nich odešel na trestnou lavici David Vítek. Bohužel hned po 7 sekundách jej následoval na druhé straně Marek Kundela. Hra se vyrovnala a opět se hrálo především ve středním pásmu. Za zmínku stálo pouze střídání brankářů, kdy v domácí svatyni vyměnil Romana Bošku Jiří Vejvoda a sražená střela hostujícího Jiřího Mana. Klíčové se v těchto chvílích ukázalo vyloučení Žďárského Romana Sobotky. Přesilovou hru sehrála Žihadla skvěle. Roman Barták přihrál zpoza branky volnému Petru Zahradníkovi a ten nedal hostujícímu gólmanovi pražádnou šanci. Aktivitu domácích pak přibrzdilo další vyloučení Davida Křenka. Přesilovou hru sehráli hosté velice dobře a domácí od pohromy zachránil skvělými zákroky Jirka Vejvoda. Naopak téměř ihned po návratu vyloučeného hráče na led obkroužil hostující branku Petr Zahradník a nekompromisně zavěsil. Dvoubrankové vedení domácí udrželi i přes několik šancí hostů, které musel likvidovat domácí brankář.

Úvod posledního dějství patřil jednoznačně hostům, kteří šli za snížením stavu. Místy drtivému tlaku hostí Žihadla odolávala jen za cenu nedovolených zákroků. Druhou přesilovku této části hosté využili ke střelení kontaktní branky, když Vojtěch Šír po sérii přihrávek na jeden dotyk doklepával do prázdné brány. Hosté byli stále aktivnější. Přibrzdilo je až vyloučení Pavla Staňka. Domácí se v přesilovce mohli vymanit z tlaku a měli možnost navýšit svůj náskok. Bohužel po chybě domácích v útočném pásmu šli hosté do brejku, který musel hasit faulem Jiří Prkna. Rozhodčí utkání nařídil trestné střílení, které Josef Hron s přehledem proměnil ve vyrovnání stavu. Poté nastalo hotové peklo v domácím pásmu. Hostující hráči několikrát netrefili prázdnou branku. Další šance vychytal skvělý Vejvoda. Stejně jako v předchozích hracích obdobích se o talk připravili sami hráči, tentokrát hosté faulovali hned dvakrát. Dvojnásobnou přesilovou výhodu dokázali domácí hráči zúročit ve vedoucí gól. Střelu Lukáše Dostála dorazil za Opršalova záda David Křenek. Žihadla se však z vedení dlouho neradovala. V dohrávané výhodě 5 na 4 naši hráči opět chybovali na vlastní modré a z rychlého brejku skóroval Josef Hron. Při vyrovnaném stavu se na hřišti začalo jiskřit a nervózní závěr z obou stran vyvrcholil v bitku Jana Buly s Pavlem Staňkem. Oba po zásluze obdrželi 5 + do konce utkání. Do konce utkání se již nic významného nepřihodilo, kromě vyloučení po jednom hráči na každé straně. A tak se po vyrovnaném stavu po 60 minutách rozhodovalo v samostatných nájezdech.

V nich měli větší štěstí hostující hráči. Zatímco Petr Zahradník ani David Křenek neuspěli, na druhé straně jak Jiří Smejkal tak Jiří Man byli úspěšní. Hosté se radovali z prvního vítězství v přípravě před novou sezónou v poměru 5:6 po nájezdech.

(Jan Tesař)

Ohlasy Trenérů

Rudolf Cakl (M. Budějovice): Nevím, v jak silném složení proti nám minule nastoupil Jindřichův Hradec, ani nevím v jaké sestavě byl přesně Žďár, který ale byl soupeřem kvalitnějším. Určitě byli lépe připravení, hráli agresivněji, lépe bruslili, ale trošku to kladu i tomu, že jsem zkoušel různé hráče na různých postech. Jelikož nám do soutěže zbývají už jen dva zápasy, tak bych chtěl tu sestavu nějak optimalizovat. Takže ta nesehranost proti Žďáru tam byla znát, ale nic to nemění na tom, že soupeř byl bojovnější a chtěl víc hrát. Tahali jsme za kratší konec provazu. My sice dvakrát vedli, ale Žďár vždycky zaslouženě dotáhl. U nás vzadu dělali chyby i hráči, od kterých bych to nečekal a tím jsme se dostávali zbytečně pod tlak. (Třebíčský deník)