• Vrána (Seidler, Stejskal) 38. minuta
  • Pěška (Paták, Mikeš) 41. minuta
  • Zachar 44. minuta
  • Gelnar (Vajda, Zachar) 58. minuta

Dnes bylo na programu 34. kolo druhé hokejové ligy skupiny Východ, kterým odstartovala závěrečná čtvrtina dlouhodobé části soutěže. Prvním týmem, s nímž Žihadla počtvrté v ročníku zkřížila hokejky, byl celek se vzdálené Poruby, který musel v rámci opakované odvety podstoupit dlouhou cestu ze severu Moravy na Vysočinu. Samotné utkání mělo ve svém menu velmi vyrovnanou hru, o čemž svědčí i podoba konečného výsledku. Ač je však následující konstatování velmi trpké - Žihadla nakonec utrpěla šestou (!) porážku z posledních sedmi mačů a vystoupení z jejich vlastní krize se opětovně odkládá. Vzhledem k tomu, že ve středu odjíždí na led favorita z Frýdku-Místku, nezdá se býti její ukončení vymalované v právě nejrůžovějších barvách.

Přesto střetnutí začalo naprosto famózně. Již v 54 vteřině udělal Roman Mikeš kolečko v útočném pásmu a krásnou přihrávkou nalezl v brankovišti osamocenou hůl Ondřeje PĚŠKY (1:0). Velmi brzy dostali hosté možnost srovnat, ale dlouze trvající dvojnásobnou přesilovku využít nedokázali. Stejně však dopadlo snažení party Jiřího Recha po vykázání Petra Seidlera. Brzké vedení černožlutých Severomoravany evidentně zaskočilo a proto se do dalších zajímavých příležitostí dostali Petr Krutiš nebo Mikeš. V průběhu první dvacetiminutovky umožnil hlavní arbitr sehrát dvojnásobnou početní výhodu i Žihadlům, ale ani ta neuspěla, i když (opět) Mikešovi chybělo při střele z úhlu opravdu jen málo k zásahu do sítě za zády Andrease Kubáně. Když již hráli reprezentanti Poruby ve čtyřech, byl v 16. minutě Lukáš VRÁNA v jasné příležitosti nedovoleně bráněn a z nařízeného trestného střílení nedal forhendovým blafákem Jiřímu Šťastnému šanci zasáhnout (1:1). Následně mohl do hlediště zimáku v Moravských Budějovicích vrátit radostné nadšení Ladislav Rytnauer, leč v báječné příležitosti mu puk přeskočil čepel. První perioda byla ukončena vzájemným vyloučením Lukáše Havla s Davidem Zacharem a to za hrubost.

Druhá dvacetiminutovka začala lépe pro červenobílé. Ve 23. minutě skončilo nahození Aleše KILNARA ve Šťastného bráně, což však hlavní sudí nezaznamenal, ale po poradě s kolegy na čáře branku uznal (1:2). Dlouhodobé smutnění ovšem nebylo na místě. Ve 25. minutě, při další početní výhodě, srovnal Ondřej ŠŤÁVA po prudké střele od modré čáry (2:2). Ve 30. minutě mohl svůj dnešní úspěch (ve spolupráci s Janem Trojanem) zdvojnásobit, ale minul, stejně jako před poloprázdnou klecí o několik okamžiků později Seidler následován Vránou. Totožně dopadl i Rostislav Vaněk při vyloučení Filipa Randy. Tento hráč po naskočení na ledovou plochu z trestné lavice osamoceně „pelášil“ vstříc Kubáňovi, ale bekhendem jej nedokázal překonat. Ve 38. minutě se však již skóre pohlo – na konci akce na jeden (od Vladimíra Stejskala přes Seidlera) stál Lukáš VRÁNA a nekompromisně zakončil (2:3), čímž uzavřel účet druhé dvacetiminutovky.

Poslední perioda vypukla jako ta úvodní. V čase 40:39 Žihadla dostala touš do brankoviště a v něm se dokázal urputností sobě vlastní prosadit Ondřej PĚŠKA (3:3). Jak se ale v dnešním duelu stalo zvykem, nerozhodný výsledek vydržel na světelném ukazateli zanedbatelnou chvíli. Porubští bez problémů přečkali oslabení a následně udeřili – a to ve 44. minutě, kdy se po sérii nepřesností ve středním pásmu dostal k puku David ZACHAR, ujel všem a pod víko zavěsil (3:4). O šedesát vteřin později trefil David Ballner tyč domácí klece. Přesto bylo zcela v rukou domácích s vývojem dnešního střetnutí něco udělat, to by však museli využívat nabízené přesilovky a nenechat se zbytečně vylučovat. Žádná ze zmíněných podmínek ovšem nebyla splněna. Naopak - po vyloučení Davida Horkého dokázal v 58. minutě Jakub GELNAR tečovat nahození Davida Vajdy (3:5). Tím byl scénář dnešního utkání uzavřen. Vzhledem k tomu, že Nový Jičín porazil v samostatných nájezdech Vsetín, srovnal zisk s Moravskými Budějovicemi na shodný počet bodů. Z boje o pátou příčku, na níž momentálně ztrácíme dvanáct (!) bodů, se evidentně stává partie o to, na koho narazíme ve čtvrtfinále vyřazovacích bojů. Budou-li však naši chlapci i nadále předvádět výkony z poslední doby, mohlo by se stát, že podobné taktické hrátky se jim nakonec hrubě nevyplatí.

Roman Kotala (trenér HC RT TORAX Poruba 2011): Přijeli jsme do Moravských Budějovic s pokorou, jelikož jsme věděli, že je zde velmi úzké hřiště. Hraje se tady úplně jiný hokej, protože jsou tady velké třetiny, na druhou stranu zase krátké střední pásmo. Na takovém kluzišti se musí hrát jednoduše do brány. Sice jsme inkasovali už v první minutě, ale náš výkon poté gradoval. Ve druhé periodě jsme chodili skvěle do brány, vytvořili jsme si tlak, šance, které jsme také proměnili. Perfektně jsme bránili, jednoduše jsme přecházeli do útočného pásma. V poslední dvacetiminutovce jsme dostali sice gól v oslabení, ale rychle jsme se z toho zase vzpamatovali a po krásné akci Zachara jsme opět strhli vedení na svou stranu. Poté už jsme výborně kontrolovali zápas, skvěle jsme ubránili další oslabení a v přesilovce jsme přidali pátý uklidňující branku. Myslím si ale, že jsme od druhé třetiny byli jednoznačně lepší a zaslouženě vyhráli. Jsme spokojeni, protože se tady nehraje lehce a opravdu těžko se tady vyhrává. Kluci zápas opravdu odmakali, za což jim patří velký dík.

Jiří Rech (trenér Moravských Budějovic): Dle mého názoru to bylo vyrovnané utkání, rozhodlo proměňování šancí. Hosté je totiž proměnili a v celkovém hodnocení byli assi o kousek lepší. Určitě byla velmi důležitá situace na konci druhé třetiny, kdy jsme nechali před brankou volného hráče. Ale i celou druhou třetinu nám podobné situace dělaly problém, několikrát jsme nechali protihráče střílet z mezikruží. Naši kluci sledují hlavně kotouč a zapomínají na protihráče, kteří kolem nás projíždějí, najedou si poté do volných prostorů a z takových situací dostáváme mnoho branek. Rozhodl také fakt, že jsme po dlouhou dobu drželi puk ve své obranné třetině a častými špatnými přihrávkami jsme se dostávali pod tlak.